Katowice Airport podsumowanie trzech kwartałów 2022 roku

Od stycznia do września 2022 roku przewozy pasażerskie w Katowice Airport odbudowały się do poziomu około 90% w porównaniu z tym samym okresem sprzed pandemii w 2019 roku.

samolot lądujący na tle zachodzącego słońca

W samym miesiącu wrześniu br. z siatki połączeń skorzystało 575 224 pasażerów, czyli o 178 258 więcej niż we wrześniu 2021 roku. Jest to drugi najlepszy wrzesień w historii Katowice Airport, lepszy wynik odnotowano jedynie we wrześniu 2018 roku, kiedy to z usług lotniska skorzystało prawie 570 tysięcy osób.

W okresie styczeń-wrzesień br.  z siatki połączeń regularnych skorzystało ponad 1,7 mln pasażerów. Wśród najczęściej wybieranych kierunków oferowanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa znalazły się: Dortmund, Londyn-Luton, Londyn-Stansted, Eindhoven oraz Mediolan-Bergamo. W trzech kwartałach 2022 roku z połączeń czarterowych skorzystało również  ponad 1,7 mln osób.  Największym powodzeniem cieszyły się następujące kierunki: Antalya, Rodos, Zakynthos, Heraklion oraz Bodrum. Całkowity ruch pasażerski w opisywanym okresie wyniósł więc ponad 3,5 mln osób.
W tym czasie wykonanych zostało 31 646  startów i lądowań samolotów  – o  prawie 11  tysięcy więcej w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W zakresie przewozów cargo, port lotniczy im. Wojciecha Korfantego notuje już od wielu miesięcy stały wzrost. Podczas trzech kwartałów bieżącego roku obsłużonych zostało około 30 470  ton frachtu. Warto przypomnieć, że na lotnisku swoje bazy mają wiodący operatorzy cargo w Europie, dla których obsługiwanych jest dziesięć kierunków: cztery dla Amazona, dwa dla firmy FedEx, dwa w formule RFS dla Luthansy Cargo oraz po jednej trasie dla DHL Express oraz UPS. 

 

Na podstawie:

https://www.katowice-airport.com/pl/nasze-lotnisko/statystyki/porownanie-statystyk

https://dziennikzachodni.pl/katowice-lotnisko-w-pyrzowicach-podsumowalo-wrzesien-i-minione-trzy-kwartaly-tego-roku-jest-dobrze-a-wrzesien-byl-rekordowy/ar/c1-16956795