Koleje Śląskie z rekordem i nową ofertą

 Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Rok 2023 przejdzie do historii Kolei Śląskich – pociągi regionalnego przewoźnika wybrało blisko 22 mln pasażerów. To najlepszy wynik w historii spółki

Dotychczasowy rekord należał do 2019 roku, kiedy z usług Kolei Śląskich skorzystało 20,4 mln pasażerów. Po pandemicznej obniżce, do zaledwie 13 mln pasażerów w 2020 roku, wynik ten przebił dopiero 2023. Największą popularnością w ciągu ostatnich 12 miesięcy cieszyła się linia S1: Gliwice – Częstochowa. Pociągi Kolei Śląskich przewiozły tu łącznie 9,8 mln pasażerów. Z drugiej w kolejności S5: Katowice – Zwardoń skorzystało 7,3 mln pasażerów.

Śląskie stawia na kolej

– Początek działalności przewozowej Kolei Śląskich to październik 2011 roku. Po 12 latach od debiutu Spółka może się pochwalić przewiezieniem blisko 22 mln pasażerów w ciągu roku. Statystycznie oznacza to mniej więcej tyle, że każdy mieszkaniec województwa podróżował w ciągu ostatnich 12 miesięcy Kolejami Śląskimi aż pięciokrotnie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego. 

- Dla pasażerów liczy się ekonomia i wygoda. W dobie drożejących paliw czy trudności w zaparkowaniu samochodu w centrach miast, coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego wybiera pociąg, jako tańszy i bardziej komfortowy środek transportu. Najlepiej obrazuje to wzrost liczby pasażerów Kolei Śląskich rok do roku, który wynosi 9,9 proc. – zauważa Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Do 450 pociągów dziennie

Szukając przyczyn rosnącej popularności Kolei Śląskich nie sposób nie zauważyć nowych połączeń, jak to na linii S9, które w grudniu połączyło Częstochowę z Tarnowskimi Górami zapewniając mieszkańcom m.in. tych miast bezpośredni dojazd na lotnisko Katowice w Pyrzowicach. Od 10 grudnia 2023 roku, od kiedy obowiązuje nowy roczny rozkład jazdy, na tory województwa śląskiego wyjeżdża łącznie aż do 450 pociągów dziennie. Mieszkańców kuszą także zniżki – te ustawowe i oferty specjalne, jak „Rodzina” zapewniająca 30-proc. ulgę dla osób podróżujących wspólnie z dziećmi do 16. roku życia. Z oferty może skorzystać od dwóch do sześciu osób, w tym maksymalnie dwie osoby dorosłe i minimum jedno dziecko.

Wspólny bilet – kolejny krok w popularyzacji kolei

Od 1 marca w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zacznie obowiązywać pilotażowo wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio. To kolejny krok w popularyzacji codziennych dojazdów komunikacją publiczną do szkoły czy pracy. Pasażerowie będą mieli do wyboru cztery imienne bilety miesięczne Taryfa Max Bilet Kolei Śląskich oraz ich odpowiedniki – 30-dniowe Metrobilety GZM.

– Ceny biletów są te same, ale w przypadku zakupu w Kolejach Śląskich, pasażerowie mają do dyspozycji pełny wybór ulg ustawowych – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk,  rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie zapłacą 119 zł, za bilet na dwa miasta 149 zł, za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast 189 zł, a za bilet sieciowy 249 zł. Dodatkowo będzie funkcjonował jeden bilet 24-godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł.

Kolejami Śląskimi na ferie za złotówkę

Od  27 stycznia do 11 lutego dzieci i młodzież do 18. roku życia będą mogły skorzystać z przejazdów regionalnego przewoźnika na specjalnych zasadach – za złotówkę. To nie pierwsza promocja, którą przygotowały na ferie Koleje Śląskie z inicjatywy Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa.

Aby skorzystać z promocyjnego przejazdu Kolejami Śląskimi podczas ferii, należy kupić bilet za złotówkę (można to zrobić w kasie Kolei Śląskich lub w pociągu u drużyny konduktorskiej) i w trakcie podróży posiadać przy sobie odpowiedni dokument potwierdzający wiek wskazany w Regulaminie akcji promocyjnych przejazdów “FERIE 2024”. Co ważne, oferta nie jest limitowana, więc można kupić nieograniczoną liczbę biletów promocyjnych. Wyjątkiem jest odcinek transgraniczny na linii S7 pomiędzy Chałupkami a Bohuminem. Warto także dodać, że promocja dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym od czwartego roku życia, bo młodsze korzystają z ulgi ustawowej 100 proc. i ich przejazd Kolejami Śląskimi zawsze jest bezpłatny.

Dzieci i kolej to nasza przyszłość

– Coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego wybiera podróż pociągami Kolei Śląskich. W 2023 roku uczyniło tak rekordowe 22 mln pasażerów. Wspólnie z naszym regionalnym przewoźnikiem regularnie korzystamy z takich okazji jak ferie i wakacje, aby promować ten środek transportu wśród najmłodszych. Dzieci i kolej łączy to, że są przyszłością naszego regionu – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa.

Ulgi także dla rodziców

– Specjalna ulga dla najmłodszych to nie wszystko, bo w Kolejach Śląskich przez cały rok na zniżki mogą liczyć także rodzice dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia. Dostępna przez 365 dni w roku oferta “Rodzina”, pozwala na kupno biletu z 30-procentową zniżką, jeśli podróżuje się z dzieckiemmówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich. 

Misja w codziennym działaniu

Najmłodsi pasażerowie nie pierwszy raz mogą liczyć na zniżki w przejazdach, które są wprowadzane zazwyczaj właśnie w okresie ferii zimowych i wakacji letnich. Koleje Śląskie, jako firma odpowiedzialna społecznie promują także bezpieczeństwo podczas podróży oraz na przejazdach drogowo-kolejowych. Biuro Zarządzania Bezpieczeństwem KŚ opracowało książeczki dla dzieci – „Kolej na przygodę”, adresowane do dwóch grup wiekowych (4-7 lat oraz 7-10 lat). Rolą wydawnictwa jest przybliżanie tematyki bezpieczeństwa podczas korzystania z usług kolei, a także zachęcenie do korzystania z tej formy transportu publicznego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Tomasz Żak / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Tomasz Żak / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Tomasz Żak / UMWS Śniadanie prasowe Kolei Śląskich. fot. Tomasz Żak / UMWS