Królowa sportu na Stadionie Śląskim

 graf. PZLA graf. PZLA
Przed nami jubileuszowa 70. edycja ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego. Stadion Śląski stanie się areną zmagań najlepszych lekkoatletów na świecie
70 ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 roku na Stadionie Śląskim. Wydarzenie rozpocznie się po godz. 16. Start umożliwi sportowcom walkę o minima na najważniejsze imprezy sezonu. Bilety na memoriał są już dostępne w kanałach sprzedażowych ebilet.pl.

„Stadion Śląski od lat jest najważniejszą areną lekkoatletyczną w Polsce i cieszę się, że po raz kolejny w Kotle Czarownic wystąpią najlepsi sportowcy na świecie. To prawdziwa gratka dla fanów Królowej Sportu. Znakomici lekkoatleci, wspaniała atmosfera i doping kibiców to gwarancja wyjątkowych wrażeń. Śląskie stawia na aktywność i zdrowy styl życia, chcemy promować te wartości szczególnie wśród najmłodszych. Zapraszam na Stadion Śląski, wspierajmy ulubionych sportowców i kibicujmy im w zmaganiach w ramach ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego” – zachęca marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.  

Zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Silver 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie pierwszym międzynarodowym mityngiem lekkoatletycznym o tak wysokiej randze rozgrywanym w Polsce w sezonie 2024.

W zawodach wezmą udział najlepsi polscy lekkoatleci i plejada gwiazd z całego świata z medalistami najważniejszych imprez na czele.

Jedną z najważniejszych konkurencji memoriału będzie rzut młotem. Na liście startowej znalazły się czwarta zawodniczka mistrzostw świata Hanna Skydan z Azerbejdżanu i czwarta na igrzyskach w Tokio Alexandra Tavernier z Francji. Pierwszy raz w tym sezonie wystąpi polska mistrzyni Anita Włodarczyk. W rywalizacji mężczyzn Paweł Fajdek zmierzy się natomiast z liderem światowych tabel, Ethanem Katzbergiem z Kanady.

W biegu na 110 metrów przez płotki wystąpią Krzysztof Kiljan i Jakub Szymański. Obaj przed rokiem biegli w finale mistrzostw Europy w hali. Ich rywalami będą m.in. Lorenzo Simonelli, wicemistrz świata w hali oraz Pascal Martinot-Lagarde. Na 800 metrów wystartuje Sofia Ennaoui, a na 1500 m wicemistrzyni świata w hali Jemma Reekie. Nie zabraknie Ewy Swobody w biegu na 100 m i Piotra Liska w skoku o tyczce.

Na starcie zobaczymy też wicemistrzynię olimpijską Marię Andrejczyk, która przed kilkoma dniami uzyskała minimum na mistrzostwa Europy w Rzymie rzucając 62.03 m. Wśród jej rywalek są wracająca do formy Marcelina Witek-Konofał i mistrzyni Europy z 2022 roku Greczynka Elina Dzenggo.

Memoriał Janusza Kusocińskiego to jeden z najstarszych nieprzerwanie rozgrywanych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1954 roku w Warszawie. Patronem memoriału jest jeden z największych sportowców przedwojennej Polski i mistrz olimpijski z 1932 roku na 10 000 m – Janusz Kusociński. W 1940 został zamordowany przez hitlerowców w Palmirach pod Warszawą.

Linki do stron zewnętrznych
70 ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego
Bilety 


tagi: