Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim

 Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS
Ponad pół miliarda złotych zainwestowano w ostatnich pięciu latach w ponad 100 inwestycji w Parku Śląskim

Park Śląski podsumował inwestycyjną rewolucję podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski i prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski. Wspomniano też o kolejnym projekcie dotyczącym bioróżnorodności i działaniach związanych z ochroną przyrody o wartości 160 mln zł.

„Park Śląski jest miejscem, które łączy pokolenia, jedną z wizytówek i najchętniej odwiedzanych miejsc w województwie śląskim. Każdego roku odwiedza go około 3 milionów osób. Naszym zadaniem jest przywrócić mu dawny blask i cieszę się, że te pół miliarda złotych zainwestowane w 100 zadań to impuls, który uczyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Modernizacja Planetarium Śląskiego, druga, a wkrótce trzecia linia kultowej Elki, Ogród Japoński, czy trwające inwestycje przy Kanale Regatowym i kąpielisku Fala to wybrane projekty, które zmieniają oblicze parku. Przed nami kolejny ambitny projekt i blisko 160 mln zł na ochronę przyrody i wsparcie bioróżnorodności. Zależy nam na tym, by to miejsce pozwalało odpocząć na łonie natury, ale jednocześnie żyło, oferowało wiele atrakcji dla wszystkich pokoleń i cieszę się, że udało się skutecznie wykorzystać środki pochodzące z budżetu województwa i Unii Europejskiej, bo to inwestycje, które będą służyć mieszkańcom i turystom” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Park Śląski przeszedł w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w województwie śląskim. Każdego roku jest odwiedzany przez ponad 3 miliony turystów.

„Te ostatnie pięć lat to bardzo dobry okres dla Parku Śląskiego związany z wieloma niezbędnymi inwestycjami. To nie tylko odbudowa dotychczasowych obiektów, ale i realizacja nowych. Przykładem może być to miasteczko ruchu drogowego, ale także nowy projekt dotyczący bioróżnorodności, który przed nami. To wielkie dofinansowanie i szansa na ochronę przyrody, ale i okazja, żeby edukować dzieci i młodzież” – tłumaczył prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.
Miasteczko Ruchu Drogowego to nowe przedsięwzięcie zrealizowane w Parku Śląskim. Na terenie ośrodka harcerskiego powstała nowoczesna przestrzeń ze skateparkiem, pumptrackiem, do tego ścianka wspinaczkowa i strefa malucha. Odbywać się tu będą kursy jazdy rowerem dla najmłodszych oraz egzaminy praktyczne na kartę rowerową przy współpracy z policją.

Park Śląski szykuje się też do realizacji kolejnego ambitnego projektu. 17 kwietnia 2024 roku podpisano umowę na dofinansowanie zadania „EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności”, które ma na celu edukację oraz promocję naturalnych walorów tego wyjątkowego obszaru.

To projekt dotyczący ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie wraz z przeprowadzeniem kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej. W ramach projektu powstanie również Centrum Bioróżnorodności.

Okres realizacji projektu podzielony został na kilka etapów i potrwa do końca 2029 roku. Całkowita wartość zadania to prawie 160 mln zł. W tym wartość dofinansowania ze środków UE przekracza 110 mln zł.

LISTA INWESTYCJI W PARKU ŚLĄSKIM

inweZrealizowane inwestycje:
- Budowa II odcinka Kolei Linowej Elka na trasie Wesołe Miasteczko – Planetarium
- Kręgi Taneczne
- Planetarium
- Psi Wybieg
- Renowacja rzeźb
- Ogród Japoński
- Aleja Klonowa
- Aleja Harcerska
- Ścieżki przy Kręgach
- Aleja Wiązowa
- Aleja Leśna
- Polder przeciwpowodziowy
- Świątynia Petrycha
- Ścieżki wokół al. Różanej
- Integracyjny plac zabaw
- Ekosłupki
- Wodny Plac Zabaw
- Miasteczko Ruchu Drogowego
- Renowacja rzeźb
- Otoczenie Planetarium
- Las Deszczowy
- Nowy budynek Dyrekcji Zoo
- Model Układu Słonecznego
- Renowacje rzeźb

Niektóre Trwające inwestycje:
- Bulwary Przy Stawie Przystań
- Kanał Regatowy
- przebudowa Kąpieliska Fala,
- Renowacja rzeźb

Inwestycje w przygotowaniu:
- Budowa III odcinka kolei linowej na trasie Stadion – Planetarium
- Wdrożenie nowego systemu parkingowego wraz z infrastrukturą i jej montażem oraz przebudowa istniejącego układu drogowego w strefach wjazd/wyjazd
- Budowa Systemu Informacji Przestrzennej na terenie Parku Śląskiego
- Remont i konserwacja rzeźby „Żyrafa” w Parku Śląskim

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS Rekordowe inwestycje w Parku Śląskim. fot. Patrk Pyrlik / UMWS