Sektor IT/ICT w Polsce. Wysoka pozycja firm z województwa śląskiego

W czasie pandemii COVID-19 jesteśmy świadkami jeszcze silniejszej implementacji technologii w pracy i w życiu codziennym. Nie byłoby to możliwe bez firm, które dostarczają zaawansowanych rozwiązań. Organizacja Emerging Europe opublikowała ranking pn. „Indeks Konkurencyjności IT”.
człowiek siedzący przed komputerem ze słuchawkami na uszach fot. UM WSL

Stanowi on przegląd tego sektora w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, opierając się m.in. na wskaźnikach takich jak poziom konkurencyjności, czy zasoby rynku pracy. Z raportu wynika, iż polska branża IT jest najbardziej konkurencyjna spośród wszystkich 23 krajów regionu. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Estonia. W pierwszej piątce znalazły się również Czechy, Węgry i Rumunia.

W minionych dekadach Polska dokonała wielkiego postępu w obszarze IT. W kraju funkcjonują liczne akceleratory i inkubatory przedsiębiorczości wspierające ten sektor. Pojawia się również coraz więcej start-up’ów działających w ramach branży IT. Światowej klasy korporacje takie jak Samsung, Siemens, Microsoft, LG, Google czy IBM, lokują w Polsce swoje centra badawczo – rozwojowe. Kolejnym ważnym segmentem branży jest produkcja gier. Tzw. „branża gamingowa” staje się jedną z najważniejszych w kraju. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rynek ten jest warty obecnie około 470 milionów euro. W Polsce wzrasta również eksport usług ICT. Ich wartość wzrosła z 3,2 mld euro w 2014 roku do 7,7 mld euro w 2019 roku. Polska może śmiało zostać uznana za regionalnego lidera w obszarze ICT. Świadczą o tym m.in. czołowa pozycja w zakresie zatrudnienia w sektorze ICT, wartość dodana usług ICT oraz dane eksportowe z 2019 roku. Co więcej, Polacy uzyskują bardzo dobre wyniki podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (szóste na świecie oraz najwyższe w regionie) oraz w międzynarodowym badaniu PISA (dot. umiejętności matematycznych,  10 miejsce – drugie najwyższe w regionie).  Dane te są gwarancją  dalszego rozwoju sektora IT w Polsce. Okazuje się, że polskie firmy z branży IT/ICT w obliczu pandemii stanęły na wysokości zadania. Są wiarygodnym, długoterminowym partnerem, zapewniającym stabilność oraz kontynuację procesów biznesowych. Co więcej, kreują one nowe trendy. To wszystko sprawia, że możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość branży IT/ICT w Polsce.

Branża IT/ICT jest jedną z inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, która stanowi ważny element gospodarki regionu. Na terenie województwa śląskiego funkcjonuje wiele firm z tej branży, które są mocnymi graczami na polskim oraz międzynarodowym rynku. W tegorocznej edycji rankingu Financial Timesa dot. najszybciej rozwijających się europejskich firm znalazło się 31 polskich podmiotów gospodarczych. Okazuje się, że aż połowa z nich działa w obszarze nowych technologii. W gronie wyróżnionych firm występują również podmioty z branży IT związane z województwem śląskim. Są nimi: Brainhub (Gliwice, miejsce 249), SKYRISE.TECH (Katowice, miejsce 549) oraz CSHARK (Katowice, miejsce 654).

Link do raportu:

https://emergingeurope.kartra.com/page/it-landscape-report

Na podstawie:

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ft-1000-31-polskich-firm-w-prestizowym-rankingu-5033888


 
Zobacz również